تعمیر پکیج در کرج

مشکلات کولر گازی

آشنایی با کولر اسپیلت گازی

کولر گازی ها در ایجاد هوای مطبوع در صنعت تهویه و تبرید از جایگاه خاصی برخوردار هستند زیرا به سرعت از گرمای محیط میکاهند و بر خلاف کولر آبی ها، رطوبت را افزایش نمیدهند بنابراین برای محیط های شرجی ( با رطوبت بالا ) مناسب تر هستند .کولر گازی ها در کل هوای تازه ای را تولید میکنند .

مشکلات متداول کولر گازی - مشکلات کولر گازی
انجام پروژه های کولر گازی از صفر تا صد،از لوله کشی های زیر کار کولر گازی تا نصب یونیت خارجی و پنل داخلی

چرا کولر گازی روشن نمیشه ؟

پریز برق ندارد، دوشاخه یا سیم رابط کولر معیوب است. رفع عیب : با بررسی برق پریز و اطمینان از سالم بودن آن بدنه ی کولر را با احتیاط جدا نموده وپس از که دو شاخه را وارد پریز نمودید توسط ولت متر مقدار برق را در ترمینال اصلی اندازه گیری کنید .اگر در ترمینال اصلی ولتاژ وجود نداشت ابتدا دوشاخه سپس سیم رابط را تعویض نمایید، البته در صورتی که در بررسی دوشاخه عیب خاصی مشاهده نشده باشد .

کلید اصلی کولر گازی خراب است

رفع عیب : در بعضی از کولر ها کلید قدرت وجود دارد که در واقع فاز اصلی مدار از کلید عبور نموده و در صورت معیوب بودن آن موجب عدم وجود فاز در مدار میشود. کلید قدرت را میتوان پس از خارج نمودن دوشاخه از پریز مورد مورد آزمایش قرار داد بهتر است یکی سر سیم ها را جدا کنید. اهم متر را بر روی رنج R*1 قرار داده و رابط ها را به پایه های کلید متصل متصل کنید. اگر کلید سالم باشد با قرار دادن آن بر روی حالت ON عقربه منحرف شده و عدد صفر را نشان میدهد. در همین زمان با حرکت کلید بر روی حالت OFF عقربه به سمت بی نهایت باز میگردد .در غیر این صورت کلید خراب است و باید آن را تعویض کنید.

سیم های رابط کولر گازی قط شده است

رفع عیب : اگر در سیم بندی مدار اصلی فاز یا نول قط شده باشد با این ایراد مواجه خواهید شد . بنابراین لازم است صحت اتصالات تا محل انشعاب بین ترموستات و کلی موتور فن بررسی شود .

چرا فن کولر گازی روشن میشود اما کمپرسور کار نمیکند؟

ترمستات خراب است . رفع عیب : دو شاخه ی کولر را از پریز خارج نموده و پی از جدا نمودن سیم های رابط ترموستات رابط های اهم متر را به آن متصل نمایید. با حرکت ترموستات ( منظور ولوم ترموستات است ) در جهت عقربه های ساعت عقربه ی اهم متر منحرف شده و در حدود عدد صفر می ایستد و با قطع ترموستات ( حرکت ولوم در جهت خلاف عقربه های ساعت ) عقربه به سمت بی نهایت باز میگردد. اگر به هنگام تست کلید موارد مذکور مشاهده نشد کلید ترموستات معیوب است. هنگام خرید ترموستات جدید توجه داشته باشید که ترموستات مخصوص کولر گازی را خریداری کرده باشید.

اورلود در حالت قطع میباشد . رفع عیب : کنتاکت های اوردر حالت عادی به یکدیگر متصل هستند که این اتصال به وسیله ی اُهم متر دیده میشود در غیر این صورت اورلود با شماره ی کد مشابه خود تعویض می شود. لازم به ذکر است در اکثر کولر گازی ها اورلود درون پوسته ی آهنی کمپرسور تعبیه شده که در این صورت رفع عیب کمی مشکل شده .

فاز یا نول اصلی کمپرسور کولرگازی قطع است . رفع عیب : سیم های رابط را مورد بررسی قرار دهید. در صورت مشاهده ی سیمی که از محل اتصال خود جدا شده نسبت به اتصال مجدد آن به روش صحیح اقدام نمایید.

مشکلات کولر گازی - مشکلات کولر گازی
روش اتصال سیم ها

کمپرسور معیوب است . رفع عیب : بهتر است کمپرسور را در حالی که متصل به برق است مورد آزمایش قرار گیرد. کولر را روشن نموده و موتور فن را به حرکت اندازید. ترموستات را نیز در حالت روشن قرار داده و اگر از قبل سر سیم ها را شناسایی کرده اید ابتدا ولتاژ دو سر اصلی، مشترک و کمکی را مورد اندازه گیری قرار دهید و اگر به دو سر سیم پیچ ولتاژ به اندازه ی کافی میرسد اما حرکت نمیکند باید کمپرسور را تعمیر و یا تعویض نمایید .

خازن راه انداز کمپرسور معیوب است.رفع عیب : اگر خازن معیوب باشد، به محض حرکت ترموستات در جهت عقربه های ساعت موتور میل حرکت از خودنشان میدهد اما راه نمی افتد. عموما این حالت کمپرسور توسط کم نور شدن لامپ های روشنایی منزل قابل روئیت و تشخیص است . به وسیله ی جریان اضافی که کمپرسور در این حالت میکشد ممکن است اورلود نیز عمل کند .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا